Czy wiesz jak ważne są Twoje stopy?.......

Wiele problemów bólowych kręgosłupa kolan/ bioder/ a nawet głowy może wynikać z dysfunkcji w budowie i pracy Twoich stóp?..... Zła budowa stóp to nieprawidłowe ustawienie kolan-bioder-miednicy-kręgosłupa, a także przejścia szczytowo potylicznego i stawu skroniowo-żuchwowego. Układ stopy i jej prawidłowa praca jest także niewiarygodnie istotna w trakcie uprawiania sportów (narciarstwo/ biegi/ skoki/ łyżwy itd). Zaburzony układ stopy w trakcie chodu/ biegu czy nawet stania powoduje nieprawidłową pracę poszczególnych mięśni na przebiegu całego łańcucha funkcjonalnego kończyn dolnych i dalej tułowia, aż po czubek naszej głowy.

U DZIECI

powinniśmy szczególnie dbać o prawidłowy rozwój stóp, gdyż to, jak ukształtują się ich stopy, będzie miało wpływ na kondycję i wygląd ich gorsetu szkieletowo- mięśniowego przez całe życie.

Co jest ważne?...

-dobór odpowiedniego obuwia - chodzenie na boso - chodzenie po zróżnicowanym podłożu - odpowiednia dawka ruchu ogólnorozwojowego - zabawy ruchowe stopami (targanie gazety/ zbieranie stopami małych przedmiotów z podłoża czy bawienie się w małpki podnoszące stopami skarpetki) - gdy dziecko osiągnie wiek 5 lat, a stopa jest płaska/ koślawa lub płasko-koślawa powinniśmy skonsultować wadę u specjalisty (ortopedy lub fizjoterapeuty) - w razie konieczności wprowadzić jak najszybciej ćwiczenia korekcyjne- kształtujące prawidłowy rozwój stóp - najlepsze efekty w korekcji uzyskamy dobierając odpowiednie wkładki o charakterze pracy dynamicznej (czyli takie, które stymulują stopę do prawidłowej pracy, a nie tylko podpierają łuki i tym samym osłabiają mięśniówkę małej stópki) - wkładki powinien dobierać fizjoterapeuta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka i po wykonaniu diagnostyki całej postawy ciała

U DOROSŁYCH

Praca manualna w problemach bólowych kręgosłupa czy kończyn dolnych bez analizy stopy i ewentualnego wyrównania zaburzeń budowy i tym samym funkcji stóp może okazać się pracą syzyfową. A naszym celem nie jest umawianie pacjenta w gabinecie codziennie tylko sprawienie by nie musiał już więcej do nas przychodzić :)

Problemy, które najczęściej sygnalizują pacjenci z dysfunkcją stóp to: - bóle kolan (przyparcie rzepki, chondromalacja, wczesne stany zwyrodnieniowe) - bóle bioder lub jednego biodra - bóle kręgosłupa (na różnych poziomach) - rwa kulszowa - bóle głowy (migreny) - wady zgryzu

Nie byłabym fanem osteopatii gdybym nie włączyła w te objawy również dysfunkcji ginekologicznych/ urologicznych czy tych związanych z ukrwieniem kończyn dolnych (jak np. bóle miesiączkowe/ przewlekłe zapalenia pęcherza/ żylaki itp.) U dorosłej osoby nie mamy możliwości zmiany strukturalnej w budowie stopy, która ukształtowała się w okresie dorastania. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest dobór indywidualnych wkładek korygujących dynamicznie, które będą stymulowały stopy do lepszej pracy oraz będą powodowały jej lepsze ustawienie w trakcie pracy, a zatem lepsze funkcjonowanie kończyn dolnych, miednicy i tułowia oraz narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych i limfatycznych.

U SPORTOWCÓW

budowa i praca stóp jest szczególnie istotna , ponieważ: - eksploatacja stopy jest ekstremalnie duża - stopa poddawana jest maksymalnym przeciążeniom, które przenoszą się również na górne partie ciała - dysfunkcje w budowie stóp powodują nieprawidłowe napięcia - całego łańcucha mięśniowego, kończyn dolnych i dalej tułowia, co powoduje wzmożone napięcia lub utrudnione wzmacnianie pewnych partii mięśniowych - asymetrie w budowie i obciążaniu stopy prawej i lewej powodują zmiany w ułożeniu talerzy kości biodrowych (zmieniają układ kości miednicy i kości krzyżowej) zaburzając prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych w trakcie pracy fizycznej. Powoduje to różne trudności treningowe oraz zwiększa ryzyko kontuzji.

Wkładki dla sportowców są wykonywane również indywidualnie i dobierane odpowiednio do obuwia. Można wykonać także wkładki specjalistyczne do buta narciarskiego czy skokowego.


Wyróżnione posty
Posty już wkrótce
Cierpliwości...
Ostatnie posty