Fizjoterapia dzieli się na trzy podstawowe części: fizykoterapię, kinezyterapię oraz masaż. W ramach fizjoterapii stosuje się różnego rodzaju metody rozluźniania tkanek, odblokowywania stawów, normowania napięcia powięziowego czy specjalistycznych ćwiczeń. Są to jednak metody pracy miejscowej, które ułatwiają pacjentowi powrót do sprawności ruchowej i są oczywiście bardzo istotne w procesie zdrowienia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Medycyna powszechna jest często bezradna w dolegliwościach, które nie są jeszcze poważną chorobą, a często nie mniej dotkliwie utrudniają nam życie. Leki przepisywane są w takich sytuacjach bardzo często zbyt wcześnie, co oczywiście powoduje tzw. leczenie objawowe. Brak leczenia przyczyny danej dolegliwości i równoczesne zabijanie objawów powoduje jedynie powiększanie błędnego koła choroby. Osteopatia wspiera medycynę akademicką w poszukiwaniu prawdziwej przyczyny dolegliwości i toruje drogę, dzięki której organizm ma możliwość spokojnego powrotu do homeostazy bez zażywania niepotrzebnych leków.
Zakres działania osteopatii jest ogromny: bóle kręgosłupa, wady postawy, bóle i zawroty głowy, osłabienie odporności, zaburzenia hormonalne, zastoje limfatyczne, zaburzenia czynnościowe trzewi, trudności pokarmowe, zaburzenia wątrobowe, ginekologiczne i wiele, wiele innych. Ogromnym działem jest również osteopatia pediatryczna i ginekologiczna, a także osteopatia w stomatologii.
W warunkach polskich osteopatia jest alternatywą dla schorowanych i cierpiących pacjentów, którzy skazani są na słabo zorganizowany system leczniczy i przyjmowanie leków działających tylko objawowo. Osteopatia daje zdrowie i bezpieczeństwo, nie jest jednak panaceum na wszystkie schorzenia. W ciężkich, często nieuleczalnych chorobach jest skuteczną terapią przeciwbólową lub po prostu formą wsparcia organizmu w lepszym radzeniu sobie z trudami choroby. 
Osteopatia nie jest działem fizjoterapii. Nie jest też formą terapii manualnej, a tym bardziej kręgarstwem. Nie polega też na ćwiczeniach czy masażu. Osteopatia to odrębna sztuka medyczna, w której wiedza o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała oraz odpowiednio wytrenowany zmysł dotyku są podstawowymi narzędziami w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń. W swej filozofii wykracza poza dział struktur mięśniowych, kostnych czy powięziowych.  W osteopatii stosuje się również metody pracy płynowej, limfatycznej, krążeniowej, wisceralnej, czaszkowo- krzyżowej, a także specjalne metody normalizacji układu autonomicznego, który jest, można powiedzieć, swego rodzaju duszą człowieka. W osteopatii każdy zabieg ma swój określony cel i jest formą terapii holistycznej popartej dokładną diagnostyką. Nie ma tam miejsca na działanie na ślepo.