top of page
"Każdy może znależć chorobÄ™, chodzi o to, aby znaleźć zdrowie."
A.T.Still

Lekarz. Twórca osteopatii. Buntownik. Wizjoner.

​

Urodzony 6 sierpnia 1828 roku w rodzinie pastora, jednoczeÅ›nie rolnika i lekarza. Ojciec zaszczepiÅ‚ mu ciekawość Å›wiata, nauczyÅ‚ obserwować przyrodÄ™

Gdy Still pracowaÅ‚ już jako lekarz i chirurg w jego życiu wydarzyÅ‚o siÄ™ coÅ›, co na zawsze zmieniÅ‚o jego myÅ›lenie o medycynie. W czasie epidemii zapalenia opon mózgowych w Stanach Zjednoczonych, zmarÅ‚o jego troje dzieci. Bezsilność najbliższych mu lekarzy i jego samego wobec choroby oraz nieskuteczność medycyny opartej na stosowaniu leków spowodowaÅ‚y, że Still porzuciÅ‚ medycynÄ™ allopatycznÄ…. ZrozumiaÅ‚, że siÅ‚y natury sÄ… jedynym sprzymierzeÅ„cem lekarza w walce z chorobÄ….

​

Wiele lat poÅ›wiÄ™ciÅ‚ samodzielnym studiom zanim zdecydowaÅ‚ siÄ™ przewartoÅ›ciować swój system leczenia i nazwać go w 1874 roku osteopatiÄ….

 

PoczÄ…tkowo Å›rodowisko medyczne nie zaakceptowaÅ‚o filozofii nowej metody. Brak akceptacji nie zniechÄ™caÅ‚o jednak Stilla do dalszego uprawiania sztuki osteopatii, którego sÅ‚awa terapeutyczna szybko siÄ™ poszerzaÅ‚a. Jego metody przynosiÅ‚y pozytywne i szybkie rezultaty tam, gdzie zawodziÅ‚y dotychczasowe sposoby. Still oprócz leczenia dysfunkcji ortopedycznych (w tym nastawiania zwichnięć i zÅ‚amaÅ„) leczyÅ‚ również takie schorzenia jak: szkarlatyna, bÅ‚onica, angina, zapalenie pÅ‚uc, ropiejÄ…ce zapalenie spojówek, róża, a nawet uzależnienia. MówiÅ‚ o sobie także, że ma 75% skutecznoÅ›ci w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego, co w czasach ogromnego ryzyka operacyjnego byÅ‚o bardzo kuszÄ…cÄ… formÄ… leczenia.

Nie wszystkim podobaÅ‚y siÄ™ publicznie gÅ‚oszone sÅ‚owa Stilla mówiÄ…ce o tym, że Bóg nie jest kimÅ›, komu zależy na leczeniu za pomocÄ… whisky lub opium ( popularne sposoby w tamtych czasach) tylko na zrozumieniu przez czÅ‚owieka, iż zostaÅ‚ wyposażony we wszystkie atrybuty zdrowia i gÅ‚upotÄ… jest z nich nie korzystać.

 

1894 roku powstaÅ‚a pierwsza, zaÅ‚ożona przez A.T.Stilla w Kirksville American School of Osteopathy, w której oprócz niego nauczali również dwaj jego synowie.

 

Still nazywaÅ‚ osteopatów bohaterami praw natury, bojownikami, których jedynÄ… amunicjÄ… byÅ‚a wiara w mÄ…drość tych praw. Prawa te sformuÅ‚owaÅ‚ już w 1874 roku twierdzÄ…c, że: ciaÅ‚o jest caÅ‚oÅ›ciÄ…, ma tendencjÄ™ do samonaprawy,  a struktura
i funkcja narządu są wzajemnie zależne
. PodkreÅ›laÅ‚, że w praktyce klinicznej należy najpierw znaleźć przyczyny tÄ™tniczego lub żylnego deficytu danego narzÄ…du, jeżeli skutecznie chcemy poprawiać jego stan funkcjonalny. Zasada ta dotyczy nie tylko objawów takich jak ból gÅ‚owy, gorÄ…czka, biegunka, ale również konkretnych jednostek chorobowych takich jak - zapalenie pÅ‚uc, koklusz, odra czy Å›winka. Jak pisaÅ‚ - "zasada tÄ™tnic jest uniwersalna", a ciaÅ‚o ludzkie jest "Bożą aptekÄ…" gdzie wszystkie Å›rodki do zwalczania choroby sÄ… już obecne.  Nie kÅ‚óciÅ‚o siÄ™ to bynajmniej z mechanistycznym traktowaniem ciaÅ‚a w opisach Stilla. CzÄ™sto nazywaÅ‚ je maszynÄ…, której do prawidÅ‚owego funkcjonowania potrzeba wÅ‚aÅ›ciwego ukrwienia i stymulacji nerwów.

 

ZachÄ™caÅ‚ adeptów sztuki osteopatycznej do trzeźwej oceny sytuacji, odczarowujÄ…c w ten sposób ówczesnÄ… medycynÄ™ obÅ‚adowanÄ… wierzeniami, a nie szacunkiem do faktów. ByÅ‚ wybitnym znawcÄ… anatomii, a szczególnie interesowaÅ‚ go ukÅ‚ad nerwowy z jego częściÄ… wegetatywnÄ… oraz system limfatyczny i powiÄ™ziowy. 
Znane powszechnie jest jego powiedzenie dotyczÄ…ce powiÄ™zi i przepony– 
"to dzięki nim żyjemy to przez nie giniemy".

 

StwierdzaÅ‚, że "lek" powinien dziaÅ‚ać na przyczynÄ™, a nie na objawy. ByÅ‚ przy tym nieprzejednanym wrogiem ówczesnych lekarstw.

 

Still byÅ‚ czynnym terapeutÄ… do czasu udaru mózgu i częściowego paraliżu. PóÅ‚ roku później, 12 grudnia 1917 roku zmarÅ‚, pozostawiajÄ…c po sobie spuÅ›ciznÄ™ w postaci dziedziny, która jest nie tylko sztukÄ… medycznÄ…, ale również filozofiÄ… opieki medycznej i filozofiÄ… życia. Chodź dla niektórych może wydawać siÄ™ magiczna i tajemnicza, to jednak nie jest ona ponad naturalnym darem, tylko sztukÄ… medycznÄ… twardÄ… stÄ…pajÄ…cÄ… po ziemi opartÄ… na boskich prawach natury- anatomii i fizjologii.

bottom of page