Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia.
A.T.Still
Jeśli ktoś nazywa osteopatię magią, to odpowiadam mu na to: "porozmawiajmy o anatomii".
Choć może się tak wydawać, to nie ma nic magicznego w pracy osteopaty. Nie bazuje on na energii, ani na polu magnetycznym człowieka, nie odczuwa także czegoś, co nie istnieje. Wręcz przeciwnie. Stawia diagnozę na podstawie silnej bazy, jaką jest wiedza anatomiczna, fizjologiczna, biochemiczna i biomechaniczna o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Analizuje pracę organizmu oraz relacje funkcjonalne poszczególnych części ciała, a następnie dzięki specjalnym technikom usuwa przeszkody (dysfuncje), które uniemożliwiają powrót organizmu do zdrowia. Te dysfunkcje to somatyczne komponenty choroby, które nie są jedynie jej manifestacją, ale przyczyniają się również do utrzymania stanu chorobowego. Osteopata dzięki swojej pracy usuwa przeszkody somatyczne, a organizm automatycznie uruchamia procesy samoregulacyjne- samonaprawcze, powodujące stopniowy powrót zdrowienia.
Osteopatia to system diagnozy i leczenia manualnego, które współpracują z naturalnymi mechanizmami w obrębie ludzkiego ciała.
A.T.Still
Podstawowe zasady osteopatii:
  • organizm stanowi jedność, a struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziaływują
  • budowa ciała i procesy w nim zachodzące są wzajemnie powiązane
  • organizm posiada zdolność do samoregulacji, samoleczenia i utrzymania równowagi (homeostazy)
 
Jednym z podstawowych założeń osteopatii jest traktowanie organizmu ludzkiego jako integralnej całości. Zgodnie z tą zasadą badanie osteopatyczne nie koncentruje się na jednej wybranej części ciała. Zadaniem osteopaty jest odnalezienie przede wszystkim pierwotnej dysfunkcji organizmu, która często nie ma związku z rejonem występowania bieżących dolegliwości.
Medycyna osteopatyczna wykorzystuje również metody diagnostyki klinicznej. Nie jest natomiast w żadnym aspekcie konkurencją medycyny akademickiej. Wręcz przeciwnie- gdy ta akademicka jest bezradna- zastępuje ją, a w procesie leczenia poważnych schorzeń lub chorób nieuleczalnych wspomaga.